Personal Fritids

  • Hanna Eriksson

    Hanna Eriksson

    Fritidspedagog
    F-1 Björn/Fritids
    hanna.eriksson@glunten.se

     

  • Ia Munter

    Ia Munter

    Kök/Fritids

    ia.munter@glunten.se

  • Axel Persson

    Axel Persson

    Resurs 2-3/Fritids

    axel.persson@glunten.se

  • Camilla Domarhed

    Camilla Domarhed

    Kök/Fritids 2-3
    camilla.domarhed@glunten.se

     

  • Erik Leijon

    Erik Leijon

    Resurs 2-3/Fritids
    erik.leijon@glunten.se

     

  • Phillippe Holmgren

    Phillippe Holmgren

    Resurs 2-3 Grävling/Fritids

    phillippe.holmgren@glunten.se

  • Maria Lennep

    Maria Lennep

    4-6/Fritids
    maria.lennep@glunten.se

     

  • Linnéa Norman

    Linnéa Norman

    Resurs/fritids 
    Åk 4-6 
    linnea.norman@glunten.se

     

  • Carl Widmark

    Carl Widmark

    Resurs/fritids

    Åk 4-6

    carl.widmark@glunten.se

  • Arbetsplan för fritids 2020/2021

    Arbetsplan för fritids 2020/2021

    Det här är Montessori

    Maria Montessori visste vad varje förälder vet – nämligen att alla barn är nyfikna, fulla av upptäckarglädje

    och ivriga att pröva på och lära nya saker. Och precis som föräldrar världen över märkte hon, att barnens

    intressen varierar med ålder och mognad. Dessutom observerade hon, att intresse-förändringar följer ett

    givet mönster, som är detsamma hos alla barn. Från de allra tidigaste intressena av att äta själv, lära sig gå,

    lära sig prata osv, till intresset för läsning, matematik, rymden osv. Hon fann, att barn under sina olika

    mognadsstadier är speciellt mottagliga av olika slags kunskap. Hon insåg det värdefulla i att ta till vara

    intresseperioderna, som hon kallade ”känsliga” eller ”sensitiva” perioder. På vår skola utgår vi ifrån

    Montessoris tankar och pedagogik både skoldagen och tiden på fritids.

    Grundfakta om Gluntens fritidshem:

    Gluntens montessoriskolas fritids består av tre avdelningar, årskurs F-1, 2-3 och 4-6.

    F-1 är uppdelade klassvis för att skapa lugnare miljö och trygghet att vara i mindre grupp.

    2-3 är även de uppdelade klassvis men beroende på vad eleverna är intresserade av och vad vi fokuserar på

    under terminen, delar vi upp eleverna mellan klassrummen.

    4-6 är tillsammans i samma lokal då det inte är lika många elever där.

    Fritidspedagogerna följer sina elever under hela dagen vilket betyder att det är samma pedagoger på skoltiden

    som fritidstiden.

    På Gluntens Montessori arbetar vi enligt läroplanen för fritids Lgr 11.

     

    Läs mer om Arbetsplan för fritids 2020/2021 (pdf)